

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 15 V |
| Max Collector Current | 3 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 15 V |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Gain Bandwidth Product | 120 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | NPN |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
Stock: 599
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17491
Ext.Price$0.17491
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17491 | $0.17491 |
| 10 | $0.15609 | $1.56090 |
| 50 | $0.13930 | $6.96500 |
| 100 | $0.12153 | $12.15300 |
| 500 | $0.10602 | $53.01000 |
| 1000 | $0.10213 | $102.13000 |
| 3000 | $0.09839 | $295.17000 |
| 5000 | $0.09320 | $466.00000 |
